Holdtunering sæson 2016/2017

Holdtunering sæson 2016/2017
__________________________________

Klik her og se oversigt med alle badmintonhold fra
Lynge Uggeløse: Ungdom, senior, veteran og motion.


Badminton er en holdsport og en individuel sport.

Vi tilmelder et antal hold i begge organisationer, så der er plads til, at spillerne også kan deltage i de individuelle pointsgivende turneringer, se under andet punkt i menuen til venstre.

UNGDOM:

Der bliver tilmeldt ungdomshold hos
Badminton Sjælland / DGI-Nordsjælland
der som noget nyt samarbejder om ungdomsholdturneringen.

Ungdomsholdkampe afvikles igen som “minitræf”, hvor
flere hold er i samme hal på samme dag (4-6 spilledage),
og alle hold spiller 2 holdkampe hver.
Det betyder ca. 4 kampe (2 singler + 2 doubler)
pr. spiller pr. dag.

Klik på de understregede hold, det er links til kampoversigt og stilling (2014/15)
Tilmeldingsfristen udløb 14. september 2015, så (2015/16) kommer snart …….

U11-1 (4 spillere) D-rækken, pulje x
v/Anne Merete Pedersen (+skiftende forældre)
Det hold, der vinder puljen udtages af BS/DGI til Landsmesterskaber x. marts 2015 i Jylland.

U13-1 (4 spillere) C-rækken, pulje x
v/Anne Merete Pedersen (+skiftende forældre)
Det hold, der vinder puljenudtages af BS/DGI til Landsmesterskaber x. marts 2015 i Jylland.

U13-2 (4 spillere) D-rækken, pulje x
v/Anne Merete Pedersen (+skiftende forældre)
Det hold, der vinder puljenudtages af BS/DGI til Landsmesterskaber x. marts 2015 i Jylland.
———————————————

VOKSNE:

Der er tilmeldt senior og veteranhold hos
Badminton Sjælland samt motionshold hos
DGI-Nordsjælland (link)

Fastlæggelse af kampdatoer og -tidspunkter
v/Anne Merete Pedersen.

Spillerne på holdene kontaktes af nedenstående
op til hver holdkamp.

Klik på de understregede hold, det er links til kampoversigt og stilling!

Senior 1 Badm.Sj. serie 2 pulje 2 (6 M+4 K)
op-/nedryknings-slutspil pulje 2
v/Jesper Theill

Veteran 1 Badm.Sj. 40+ Mesterrækken pulje 2 (6 M+4 K)
op-/nedryknings-slutspil pulje 1
v/Trond Valsø

Veteran 2 Badm.Sj. 40+ pulje 1 (6 M+2 K)
op-/nedryknings-slutspil pulje 1
v/Gitte Jørgensen

Motion 1 DGI (4+4) serie 4 pulje 1 (4 M+4 K)
v/Hanne Wilhelmsen

Motion 2 Herrer DGI (4) serie 3 pulje 1 (4 M)
v/Per Beck Laursen

Motion 3 Herrer DGI (4) serie 4-5 pulje 1 (4 M)
v/Michael Stehr