Lynge- Uggeløse Skytteforening er berettiget til, at give våbenpåtegning til foreningens medlemmer inden for de våbentyper der er godkendt at benytte i De Danske Skytteforeninger samt DGI.
Lynge- Uggeløse Skytteforening skal i den forbindelse kontrollere, at de oplysninger som foreningen er registreret for i SKV til stadighed er korrekte for alle våbnene, Rifler som Pistoler.
Dette betyder at Lynge- Uggeløse Skytteforening mindst én gang om året fysisk skal kontrollere, at medlemmet der har våbenpåtegning igennem Lynge- Uggeløse Skytteforening, Personligt skal fremvise deres registrerede våben ved en våbenkontrol. Ved våbenkontrollen vurderes samtidig aktivitets-kravet for de som har påtegning til pistol / revolver.
Våbenkontrollen er i år: Alle torsdage frem til den 1. december 2018, fra kl, 19:15-21:00
Er du forhindret skal du kontakte formanden og aftale en anden tid til kontrol: LUIskytteafdeling@gmail.com ; Christian Møller Danekilde
Er de registrerede våben ikke fremvist senest torsdag den 29. november 2018 kan våbenpåtegningen inddrages uden yderligere grund og varsling!
(husk din våbenpåtegning og legimitation ved kontrollen)
ÅRLIG VÅBENKONTROL – ÅRLIG VÅBENKONTROL – ÅRLIG VÅBENKONTROL